Práce na husky farmě jako koníček.

Práce na husky farmě Bothnia SledDog Adventures se pro mne stává tradicí.
Na farmu jezdím od roku 2015 a dostala jsem se k tomu prakticky celkem náhodou, během studijního pobytu, ve druhém největším městě Gothenburg. Toužila jsem ale zažít pravý sever na delší dobu, sblížit se s tamějšími obyvateli a jednoduše poznat život ve Švédsku. Dobrým způsobem mohla být právě práce na husky farmě. Vyhledala jsem si na internetu několik farem ve švédském Laponsku a kontaktovala majitele prostřednictvím emailů. Pouze Bothnia SledDog Adventures mi nabídla, že by ocenili pomocníka na sezónu. To jsem skákala radostí. No a musím říct, že se mi to povedlo a ještě líp. Nejenom, že mne to tu naprosto uchvátilo, ale nalezla jsem tu přátele a v podstatě takovou moji druhou rodinu.
Práce na psí farmě je poměrně fyzicky náročná, avšak je velmi obohacující a celé dny trávíte na čerstvém severském vzduchu. Severská krajina je tu dech beroucí a je působivé, jak rychle se mění. Každý den žasnu nad tou krásou i pastelovými barvami.
Hlavní
náplní je trénink psů se spřežením a vyjížďky s turisty,
kterým dělám průvodce. Mají na výběr, zda chtějí sami
ovládat saně anebo je řídíme my. Většinou jim radíme, aby si
saně ovládali a zažili to, co zažíváme my. Každá výprava je
velké dobrodružství a nikdy přesně nevíte, co se může
přihodit. Zpočátku dáváme turistům instrukce, jak mají saně
ovládat a jak se mají zachovat v daných situacích. Pak už je to
na nich a my jsme samozřejmě před
nimi na
skútru/saních
a
značíme
trasu. Vůdčí psy nás následují. Po vyjížďce, je pravidlem
poděkovat pejskům svého týmu (všichni jsou moc přátelští).
Proč
to říkám, protože ne vždy, je to na jiných farmách povoleno.
Poté
se odebíráme do domu, kde máme společnou švédskou
FIKU.
Pojem FIKA označuje pauzu na kávu a zákusek (zj. švédská buchta Kanelbular/skořicový šnek). Lze to i vyjádřit jako, neformální setkání přátel či kolegů, kteří si na sebe udělají čas, během dne/práce/studia. Pro Švédy to není jen obyčejná pauza, ale má již svou dlouholetou tradici, proto si vymysleli i tento speciální výraz. Termín se používá od počátku 20. století. Pro Švédy je tato přestávka na kávu velmi důležitá a praktikuje se v podstatě kdykoliv a kdekoliv. V zaměstnání mají tyto pauzy přímo povinné, z toho důvodu, aby si odpočinuli od práce, načerpali novou energii a utužovali vztahy na pracovišti. Švédská populace se řadí mezi největší konzumenty kávy na světě.
To se mi moc líbí, protože na farmě panuje přátelská a rodinná atmosféra. V nabídce jsou také půl denní vyjížďky a tří denní výpravy. Během této sezóny nás navštívilo kolem 1600 lidí/skupin z celého světa. Zažila jsem tedy velmi zajímavá setkání a dny byly opravdu pestré, avšak myslím, že každý z nás, byl po sezóně celkem společensky unaven.
Dalšími činnostmi je samozřejmě čištění kotců a krmení psů (pokud mají větší fyzický nápor dostávají extra porce). Dále například oprava saní, natírání psích boud, stavění stolů pro psy, stříhání drápů, navyšování kotců (když se někteří jedinci naučí je přeskakovat), pečení a účastnění se každodenního života švédské rodiny.
Na farmě mají pouze plemeno Alaskan husky, zrozeni na Aljašce, k běhu a táhnutí. Mají v krvi divokost, ale jsou velmi láskyplní k lidem. Nejedná se o čistokrevné plemeno, proto se liší vzhledem, ale i svými osobitými vlastnostmi. Díky tomu nejsou náchylní na nemoci a velmi dobře se hojí. Jsou stavění na dlouhé vzdálenosti a nemají konkurenci ve vytrvalosti. Ideální teplota je pro ně mezi -15 až -25 stupni Celsia. Pokud je tepleji než 10 stupňů Celsia, tak nesmí táhnout, jejich organizmus se v této teplotě lehce přehřeje a to by mohlo mít fatální následky. Nicméně trénovat se začíná už na podzim, pokud to podmínky dovolí. V tomto případě se pak používá čtyřkolka. Každý tým musí mít dva vůdčí psy, kteří jsou učeni povelům. Velcí a silní psy se staví neblíže k saním. Alaskan husky je vhodné jako plemeno i k rodinám.